باتوجه به رشد روز افزون وب سایت های اینترنتی, انتخاب یک نام خوب برای وب سایت از اهمیت ویژه ای برخوردار است.نام خوب باعث تبلیغ سایت و افزایش بازدیدکنندگان از راههای مختلف مانند تایپ مستقیم, جستجو در موتورهای جستجو گر و تبلیغ دهان به دهان وب سایت می شود. یک نام دامنه ی خوب میتواند بسرعت اعتماد بازدید کننده را جلب نماید و در نتیجه باعث بازدهی بیشتر سایت شود. همچنین به سرعت باعث ترقی وب سایت شما شده, شما را در اینترنت مشهور می نماید و اسم شما را سر زبانها می اندازد. راه موفقیت شمارا در دنیای مجازی هموار می سازد و شما میتوانید با خیال راحت به امور دیگر, و تقویت وب سایت خود بپردازید. شما با انتخاب یک نام صحیح, پایه های وب سایت خود را محکم می کنید و گام نخست را در جهت بر پایی یک کسب و کار موفقیت آمیز, با آغازی هر چه بهتر و استوارتر برمی دارید.

درباره ی اهمیت نام یا دامین یک وب سایت, سخن بسیار است . ما به طور مختصر در مورد یک نام خوب یا بهتر بگوییم چگونگی انتخاب یک نام ارزشمند صحبت می کنیم.

-یک دامنه ی خوب کوتاه است

هر روز بیش از پیش, اقبال برای یافتن یک دامنه ی کوتاه, دشوار و دشوارتر می شود . اما اگر بخواهیم, در زمان حاضر هم می توانیم دامنه ی مناسبی را ثبت کنیم. شما برای ثبت چنین دامنه هایی, دلایل بسیاری میتوانید پیدا کنید. با این نام, شما میتوانید اعتبار خوبی برای سایت خود کسب کنید. ضمن اینکه نگارش آن طوری است که امکان نوشتن نادرست را به حداقل می رساند. نام های طولانی, بیشتر اوقات مناسب نیستند. اگر شما بخواهید, نام شرکت خود را به طور کامل در دامنه ی خود وارد کنید, به مشکل برخواهید خورد. مخصوصا اینکه مدتی است اجازه ثبت شرکت ها را در ایران برای کمتر از سه کلمه نمی دهند و در این صورت بازدیدکنندگان از وب سایت دچار مشکلات نگارشی خواهند شد. ضمن اینکه برگردان کلمات فارسی به املای فینگلیش همواره منحصر به فرد نیست.

یک دامنه ی خوب, یک نام به یاد ماندنی است

شما نام های عمومی را همواره به راحتی حفظ می کنید. دامنه های همچون art.com وfun.com در حافظه بسیار ماندگارند. در عین حال, دامنه های دیگری هم وجود دارند که با وجود عمومی نبودن به راحتی حفظ شده اند. نام هایی مانند google.com وyahoo.com هم از این جمله اند. برخی از این نام ها تغییر شکل یافته و یا مخفف یک جمله یا مفهوم هستند. گاهی دلایل به خاطر سپاری یک نام, خیلی ساده تر از این حرف هاست. خوش آوایی یک کلمه و آهنگ مناسب هجاهای آن, معمولا تاثیر بسزایی در بخاطر سپاری آن دارد. پس در مخفف سازی واژه ها و کلمات, باید توجه کنیم که مجموعه به دست آمده, تا حد ممکن خوش آوا و خوش آهنگ باشد.

-یک دامنه ی خوب, با دیگر دامنه ها اشتباه نمی شود

برخی از افراد نام هایی را برای خود انتخاب می کنند که قبلا توسط فرد, نهاد یا شرکت سرشناسی اشغال شده است. سپس با ایجاد تغییراتی در آن مانند تغییر پسوند یا تغییراتی در نگارش قبلی, آن را ثبت می کنند. با انجام این کار, هیچ گاه کسب و کاری که چنین افرادی بر روی اینترنت آغاز می کنند وجهه قانونی پیدا نمی کند و بیشتر کاربران, به دلیل حس بدی که نسبت به این تقلب در آنها به وجود می آید, هرگز به آن وب سایت اعتماد نمی کنند. در ضمن, همیشه کاربران به این گونه وب سایت ها به چشم یک وب سایت دست دوم می نگرند. برای نمونه می توان به نام سایت gooyaa.com اشاره کرد که از نام وب سایت معروف  gooya.com گرفته شده است.

-یک دامنه ی خوب, به سختی غلط نوشته می شود

نام مورد نظر برای یک دامنه, باید طوری باشد که افراد بازدید کننده برای نگارش آن دچار زحمت نشوند. این مشکل معمولا در نام های طولانی یا ترکیبی, بیشتر اتفاق می افتد.

این موضوع را باید جدی بگیرید, چون همین نکته به ظاهر ساده, ممکن است بسیاری از مشتریان را در بلند مدت فراری دهد. نگارش متفاوت در زبان های مختلف نیز می تواند باعث چنین مشکلی بشود. برای مثال, حفظ دامنه ی هفته نامه الکترو نیکی کاپوچینو (cappuccino.com), به خاطر املای سخت آن,همیشه دشوار و مشکل ساز بوده است.

-یک دامنه ی خوب, بیانگر فعالیت واقعی شما است

یک نام خوب برای دامنه ی شما باید طوری باشد که هر کسی بتواند با مشاهده ی آن, نوع فعالیتتان را تشخیص دهد. البته احتمال اینکه شما نام کوتاهی پیدا کنید که فعالیتتان را آشکاربیان کند, بسیار اندک است. با این حال میتوانید با اضافه کردن برخی کلمات به کلمه ی پایه, به دامنه خوبی دست یابید. فرض کنیم که قرار است سایتی با محتوای سرگرمی ایجاد کنید, مسلم است که دامنه های fun.com و funny.com قبلا اشغال شده اند. اما شما میتوانید نام bestfunny.com را برای سایت خود برگزینید که هم بیان گر گرایش کاری شماست و هم به اصطلاح نامی خوشایند است.

-از قرار دادن فاصله در نام دامنه ی خود بپرهیزید

به طور کلی وقتی سخن از خط فاصله می شود, اعتبار دامین به یکباره کاهش می یابد. زیرا نام هایی مانند best-fun.com معمولا آزاد هستند و بیشتر برای سوء استفاده از تشابه اسمی با سایت های معتبر استفاده می شود. همچنین یکی دیگر از مشکلات چنین نام هایی آن است که همیشه زمان معرفی نام سایت خود, باید متذکر شوید که به عنوان مثال, بین کلمه best و fun یک خط فاصله وجود دارد. بنابراین استفاده از خط فاصله, جز در موارد بسیار نادر توصیه نمی شود.

-ترکیب کلمات و حروف را به شکل صحیح قرار دهید

دامنه ی ترکیبی که از دو یا چند کلمه ی با معنا تشکیل شده اند, باید مانند نام وب سایت www.doubleclick.com , از نظر دستور زبان به شکل صحیح در کنار هم قرار گیرند. این نام ها, بجز موارد خیلی نادر, که ترکیب از دو یا چند کلمه ی خاص تشکیل می شوند, توصیه نمی گردد.

-از عدد و حروف در بین نام دامین استفاده نکنید

بهتر است در نام گذاری دامنه ی سایت خود, از اعداد استفاده نکنید. استفاده از اعداد, اعتبار دامنه را کاهش داده و احتمال سوء استفاده از دامنه های مشابه را افزایش می دهد.اعداد, بیشتر به عنوان جایگزین کلمات مشابه استفاده می شود که باعث کوتاهی دامین و زیبایی حالت آن می شود مانند نام best4u.com.

بنابراین, بجز موارد استثنایی, بهتر است از به کار بردن اعداد در دامنه چشم پوشی کنیم.

-تلفظ نام دامنه ی شما باید راحت باشد

تلفظ زیبای دامین, باعث می شود مردم نام سایت شما را بهتر بخاطر بسپارند. خرید و فروش این دامین ها نیز بیشتر انجام میگیرد. ممکن است یک دامین زیبا, از عدد هم تشکیل شده باشد, ولی علت انتخاب آن تلفظ و حالت زیبایی اش است.

  • دامنه ی انتخابی شما باید دارای معنا و مفهوم باشد

این نکته از سه نظر اهمیت دارد : اول آن که به یاد ماندنی است؛ دوم آن که معرف کار و فعالیت شماست؛ سوم آن که, موتورهای جستجوگر, به این نام ها بهای بیشتری می دهند.

-نام های مشابه خود را فراموش نکنید

اگر کاربران سایت شما از طریق لیست favorite خود و یا لینک از سایت های دیگر وارد نشده باشند, احتمالا نام دامنه را مستقیما تایپ نموده اند. بیشتر کاربران اینترنت, تایپ ضعیفی دارند و به راحتی نام وب سایت را اشتباه وارد می کنند.اگر نام دامنه ی شما سخت تابپ میشود و یا مشابه آن وجو دارد, باید در فکر خرید دامنه هایی که با نام دامنه ی شما مشابه است, باشید.

برای مثال اگر نام وب سایت شما “rahbina.ir”است ,بد نیست نام دامنه های “rahbyna.ir” و “rahbin.ir” را نیز خریداری کنید.احتمالا از اینکه بازدیدکنندگان سایت شما, به خاطر اشتباه کوچک در نام دامنه, وارد سایت دیگری شوند که انتظار آن را ندارند , خوشحال نخواهید شد. همچنین نام دامنه هایی که به نام شرکت شما نیستند اما مرتبط با محصولات و خدمات که ارائه می دهید, هستند را خریداری کنید. مثلا اگر نام شرکت شما Mike`s Tools است, بد نیست که نام دامنه هایی که مرتبط به کار شما هستند مانند”buyhammers.com” یا “hammer-and-nail.com” را نیز خریداری کنید.

هر چند این نام دامنه ها ربطی به نام شرکت شما ندارند, اما روش مناسبی برای ورود بازدیدکنندگانی است که به دنبال آن نام ها در حال جستجو هستند. به یاد داشته باشید که میتوانید نام دامنه مختلفی را به یک سایت مرتبط نمایید.

-شکل جمع کلمات را انتخاب کنید

سعی کنید شکل جمع کلمات را برگزینید, البته به شرط انکه با موضوع مرتبت باشد. مثلا اگر قطارهای اسباب بازی می فروشید , toytrains.com انتخاب بهتری نسبت به toytrain.com است.

  • از دامنه های مرتبط با نام کشورها استفاده کنید

اگر محصولات یا خدماتتان را برای مصرف کننده های یک کشور خاص بازاریابی می کنید, حتما از دامنه های top-level (مانند دامنه ir. که مخصوص وب سایت هایی هستند که حوزه ی فعالیتشان در ایران است) آن کشور استفاده کنید. مثلا اگر خرده فروشی محصولی در نیوزلند را انجام میدهید, از دامنه های nz. و در صورتی که در ایران فعالیت می کنید از دامنه های ir. استفاده کنید. این کار, به شناخت محلی بودن سایت شما خیلی کمک خواهد کرد. از طرف دیگر, اگر محصولات یا خدمات خود را میخواهید در سطح جهانی بازاریابی و عرضه کنید, بهتر است از دامنه های com. استفاده کنید.

یک روش جالب برای یافتن نام مناسب :سایت هایی موجودند که به شما برای یافتن نام مناسب کمک میکنند. برای این کار کافی است که کلمات کلیدی نام مورد علاقه ی خود را مشخص کنید و منتظر پیشنهاد های رسیده بمانید. یکی از معروفترین این سایتها nameboy.com است که در نوع خود, لیست نسبتا کاملی را با پسوند های متعدد و کلمات متنوع به شما ارائه می دهد.

نکته بسیار مهم اینکه به خاطر داشته باشید که شما مالک نام دامنه خود نیستید, شما فقط برای مدت زمان محدودی این نام را اجاره میکنید. مواظب باشید نام دامنه تان منقضی نشود چون ممکن است رقبای شما آن را از چنگ شما در بیاورند .

Add comment

تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به شرکت فناوران ایده آرا می باشد